Droga rowerowa Gdańsk  – Oliwa Katedra

  • Dystans – 10 km
  • Czas – 40 minut
  • Stopień trudności – Łatwy
  • Bezpieczeństwo  – Ścieżka rowerowa
  • Nawierzchnia – asfalt, kostka brukowa
  • Typ Roweru – Rower Miejski, ( elektryczny rower – nie wymagany )

Wyruszamy na wycieczkę z ulicy Kołodziejskiej 7, na rowerach typu miejskich wypożyczonych z Wypożyczalni Rowerów Gdańsk.

Kierujemy się na północ, ulicą Węglarską, Pańską do ronda, które przejeżdżamy prosto drogą rowerową aż do wieżowca tzw. ,Zielaniak’.

Jesteśmy na czerwonej ścieżce rowerowej która biegnie wzdłuż ruchliwej ulicy Aleja Zwycięstwa, i ulicy Grunwaldzkiej. Cały odcinek ma 8 km, jest prosty bez wzniesień, nie skręcając na skrzyżowaniach doprowadzi nas do Oliwy. Katedra Oliwska znajduje się po lewej stronie, w Parku Oliwskim gdzie alejkami wzdłuż stawu i potoku, dojedziemy do celu Naszej wycieczki. Bazylika Archikatedralna to jeden z najciekawszych kościołów w regionie pomorskim. Słynie z  rokokowych organów na których odbywają się koncerty organowe.  W dni powszednie o godz. 12, niedziela o 15 godz. ( 20 minutowa prezentacja organów ). W kościele możemy także podziwiać Feretron Matki Boskiej Oliwskiej, przenośny ołtarz związany z tradycją pielgrzymek do Kalwarii Wejherowskiej. Zwiedzając Katedrę, należy pamiętać o Mszach które odbywają się w godzinach 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00, i 20.00.

Park Oliwski – Ogród Miejski, idealne miejsce w na odpoczynek, naładowanie siły. Długa historia obiektu, wpłynęła na wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Dzięki bogatej roślinności oraz rozbudowanej sieci stawów potoku, park zachwyca w każdej porze roku. Park otwarty jest cały rok od godzinnych porannych do wieczornych, wstęp bezpłatny.

  • Ogród Botaniczny
  • zabytkowa Palmiarnia
  • Grota Szeptów

Cały odcinek trasy znajduję przy drodze DW468, głównej arterii komunikacji łączącej Gdańsk Sopot i Gdynia. Biegnie równolegle wzdłuż trasy Szybkiej Kolej Miejskiej ( SKM ), stacji Wrzeszcz  i Oliwa, dając możliwość powrotu do Gdańska pociągiem. Oczywiście polecam powrót rowerem, czas podróży zbliżony.

Cennik

Wstęp do Katedry Oliwskiej wstęp bezpłatny

Koncert Organowy w Katedrze Oliwskiej Bilet normalny 5 zł

Park Oliwski wstęp bezpłatny

Jak dojechać rowerem do Oliwy ?

Mapa rowerowa Gdańsk Oliwa Park