Przygotowanie roweru do sezonu

Po długiej zimie przyszedł czas na przygotowanie naszego pojazdu do sezonu. Wiosna to moment, kiedy na dworze zrobiło się ciepło, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym.

  1. Do mycia, nie używamy myjki ciśnieniowej, polecam wilgotną gąbkę lub szmatkę, z ciepłą wodą i płynem. Uwaga niektóre części nie lubią wody, uważajmy więc na łożyska, piastę, oraz suport.
  2.  Następną czynnością jest sprawdzenie ciśnienia w oponach, zalecane jest od 2 do 4.5 Bar, w zależności od wagi.
  3. Zakładamy rękawiczki i bierzemy się łańcuch, sprawdzamy naprężenie, oraz stan zużycia. Do mycia łańcucha używamy benzyny ekstrakcyjnej lub specjalne do tego przeznaczone płyny. Mamy dwie możliwości czyszczenia. Demontaż łańcucha i kąpiel płynach, lub opcja bez zdejmowania, używając szczotki lub maszynki. Oczywiście pamiętajmy o zębatce i przerzutkach.

Ubezpieczenie roweru

Rower to wydatek, który często uderza nam po kieszeni. Kupując, często nie zdajemy sobie sprawy o możliwości wykupienia ubezpieczenia. Na rynku istnieje wiele produktów ubezpieczeniowych, poprzez AutoCasco, Odpowiedzialność Cywilna i Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Wiele firm kusi nas atrakcyjnymi ofertami, dlatego warto jest się zastanowić by wykupić polisę.

Zakres ubezpieczeń :

  • Kradzież z włamaniem
  • Utrata pojazdu który był zapięty blokadą
  • Rabunek czyli zabór
  • OC za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzone osobie trzeciej

Umowa zawarta jest na 12 miesięcy, na sumę ubezpieczenia wg dokumentu nabycia pojazdu lub indywidualnych dodatkowych ustaleń.

Pamiętajmy że ubezpieczenie to bezpieczeństwo.

Akcesoria

W zależności od naszej formy jazdy czy to sportowo lub rekreacyjnie, wymogi akcesoria są zbliżone.  Dodatki, które mają nam umilić jeżdżenie na rowerze to bidony, dzwonki, oraz koszyki. Oświetlenie stanowi podstawowe wyposażenie jednośladu wg Rozporządzenia Ministra Transportu.

Prawo Rowerowe

Prawo o Ruchu Drogowym definiuje zasady poruszania się jednośladem po drogach. Rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego , o określonych zasadach. Powinni poruszać się po drogach wyznaczonych dla rowerów lub pieszych, zachowując szczególna ostrożność. W przypadku braku pasa rowerowego, mogą korzystać również z jezdni.

Certyfitkat

Kupując jednoślad lub osprzęt, zapominamy o bardzo ważnej kwestii, jaką jest dokument ze znakiem bezpieczeństwa. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, jednostka badawcza wydaję zaświadczenia, jednak jako kraj członkowski UE, regulują to inne przepisy tzw. Certyfikat Europejski CE. Największy udział w rynku stanowią produkty z importów dalekowschodnich w całości, lub same części , które są montowane w Polsce. Pamiętajmy więc o certyfikacie CE, każdy produkt wprowadzony do sprzedaży, powinien posiadać ten dokument.