Światowy Dzień Roweru – 3 czerwca

Święto ustanowione przez Organizacje Nardów Zjednoczonych (ONZ) w kwietniu 2018 roku, do którego mocno przyczynił się pan Leszek Sibilski, polski olimpijski kolarz. Projekt na forum ostatecznie zgłosił Turkmenistan, a rezolucja została przyjęta przez 193 kraje.

Ideą święta jest promowanie jednośladu, jako istoty mobilności społeczeństwa. Wykorzystania roweru do powszechnego, efektywnego transportu. Umożliwiać dostępu pojazdu wszystkim grupom społecznym, globalnie podnosząc jakość życia.

Święto służy celebrowaniu idei, nie tylko w dzień 3 czerwca, ale przez cały rok, poprzez kampanie społeczne. Angażuje wszystkie władze, instytucje, podmioty do budowania ścieżek rowerowych, ulepszaniu infrastruktury, poprawiającej rolę „Bike”. Zachęca wszystkie kraje do zwrócenia szczególnej uwagi na Bicycle, włączania do strategi i programów. Planowania projektowania bezpiecznej mobilności, poprzez słuszną politykę.

Propaguję świadomości ekologiczną, zrównoważonego transportu i podróżowania. Jazda na rowerze wg Europejskiej Federacji Cyklistów EFC jest średnio 13 mniej szkodliwa dla środowiska, od jazdy samochodem. Emisja dwutlenku węgla w stosunku rocznym, można obniżyć nawet o 750 kg, przesiadając na rower. W stosunku do e-bike emisja (CO2) jest nieco wyższa, z uwagi na ciężar produkcji i utrzymania.

Zrównoważona konsumpcja w ujęciu transportu, w perspektywie rozwoju ludzkości, wymusza na miastach akcje społeczne. Przykładem jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainicjowany, przez Unię Europejską w 2002 roku. Uwieńczeniem Europejskiego tygodnia jest Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września.

W Polsce wg rankingu najbardziej rowerowym miastem został Gdańsk, pod względem wykręconych kilometrów. Średnio to 36 km na tydzień, przez jednego rowerzystę. W Europie miastami pro bicykl jest Amsterdam, Berlin, Kopenhaga i Zurych.

Ustanowiony Dzień Roweru ma być pozytywnym przesłaniem w rozwiązaniu aktywności transportu, względem bezpieczeństwa i ekologii. Wzmacniać edukacje, integracje, kulturę w podkreślaniu roli pojazdu. Używania masowo jako środka, na poprawę zdrowia fizycznego i lepszego samopoczucia. Ostatecznie wszyscy jesteśmy skazani na rower.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W dniach od 16 do 22 września przypadają dni Zrównoważonego Transportu, święto ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 roku. Głównym celem jest propagowanie postawy ekologicznej na co dzień przez mieszkańców, poprzez zmianę przyzwyczajeń. Wyboru alternatywnych środków transportu, korzystania z komunikacji miejskiej, rowerów oraz chodzenie pieszo. Kampania ma charakter społeczny, uczy świadomości ochrony środowiska i zdrowia.

Rowerowy Maj

Przypominamy, 4 maja rusza VII edycja Rowerowy Maj.

Akcja promująca wśród dzieci rodziców i nauczycieli, rower hulajnogę jako codzienny środek transportu, do szkoły przedszkoli. Kampania ma charakter zabawy uczeń, który uczestniczy akcji, dostaję nalepkę do rowerowego dziennika.

Zalecenia COVID – 19

Zmiany dotyczące pracy wypożyczalni sprzętu rowerowego, związane z koronawirusem ( COVID 19 ), zgodnie z zaleceniami Sanepidu i Ministra Zdrowia w roku 2021/22

Dla bezpieczeństwa Naszych klientów, poza standardowym myciem rowerów sprzęt jest dezynfekowany ( uchwyt kierownicy oraz siodło ). Pomieszczenie wyposażone jest w dozowniki płynu dezynfekującego.